Roste v naší obci Strom roku 2017? Přihlaste ho do oblíbené ankety

Roste ve vaší obci Strom roku 2017? Přihlaste ho do oblíbené ankety

Brno (20. března 2017) – Šestnáctý ročník celostátní ankety Strom roku opět hledá stromy se zajímavým příběhem. Anketa je příležitostí, jak získat pro strom odborné ošetření, nebo finance na výsadbu nových stromů. Z došlých přihlášek totiž porota vybere dvanáct finalistů, kteří budou moci soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Vítězný strom navíc postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku, v němž letos Českou republiku reprezentovala loňská vítězka Lípa z Lipky na Chrudimsku. Uzávěrka návrhů do ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, je 30. dubna. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, budou od 21. března dostupné na www.stromroku.cz.

„Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat. Anketou Strom roku chceme připomenout jejich význam a zároveň podpořit péči o stromy, aby mohly vyprávět své příběhy i dalším generacím.“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. V letošním roce chce navíc anketa upozornit na důležitost stromů v boji proti klimatické změně a přizpůsobení se jejím důsledkům. „Koruny vzrostlých stromů dokáží svým přirozeným stínem a výparem vody z listů výrazně ochladit okolní prostředí, což je v našich přehřívajících se městech zásadní hlavně v letních měsících. A aby mohly stromy dobře plnit svou funkci, musí být v dobré kondici,“ vysvětluje Andrea Krůpová.

Díky zpoplatněnému hlasování v anketě mohly být například v loňském roce ošetřeny dva stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti šesti finálových stromů proběhly nové výsadby. U dvou stromů přibyla lavička, na níž mohou návštěvníci rozjímat. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí.

Navrhnout kandidáta na Strom roku 2017může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Do finálového hlasování postoupí 12 stromů. Vítězný strom Nadace Partnerství ocení 5. října v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Letošním tématem festivalu je ovzduší, jehož kvalitu stromy nepochybně pozitivně ovlivňují. Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a nominuje se do evropského kola.

Jak přihlásit strom do ankety:

1. Zjistěte základní parametry stromu (druh, stáří, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice atd.).

2. Vypátrejte z kronik, knížek i od pamětníků příběh stromu, nebo nechejte školáky vymyslet vlastní.

3. Pořiďte fotografie stromu.

4. Zapojte do tvorby přihlášky školu, spolky i nadšence všech generací.

5. Vymyslete, co byste udělali s výtěžkem hlasování (ošetření stromu, výsadby, naučná cedule apod.).

6. Vyplňte do 30. dubna on-line přihlášku na www.stromroku.cz.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2017: www.stromroku.cz

Facebook: http://www.facebook.com/anketastromroku

Kontakt:
Anna Petříková, PR manažerka, e-mail:
anna.petrikova@nap.cz, tel: 515 903 128, mobil: 731 481 841

Andrea Krůpová, koordinátorka ankety Strom roku, e-mail: andrea.krupova@nap.cz, tel: 515 903 131, mobil: 775 856 359

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>